środa, 15 maja 2013

Takich kampanii powinno być więcej


Całe mnóstwo ludzi zdążyło się ubrać w dożywotnie kredyty mieszkaniowe, wielu straciło oszczędności swojego życia pchając się w przekręty, wielu skusiło się na chwilówki z zawyżonym oprocentowaniem.
A być może wystarczyło tak niewiele, by przynajmniej części nich pomóc. Organizacje takie jak NBP, BFG, MS czy Policja posiadają znacznie większy zasięg aniżeli witryny ekonomiczne. Oczywiście większość znaczących zdarzeń zostało zignorowanych i dopiero kryzys ekonomiczny, a w zasadzie sprawa Amber Gold w Polsce, przechyliły czarę goryczy i zaalarmowały organy, które winny trzymać rękę na pulsie, do ciężkiej pracy, której teraz zaczynamy dostrzegać pierwsze owoce. Lepiej bardzo późno, niż wcale.


Kilka tygodni temu rozpoczęła się akcja społeczna „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”. Zamiarem akcji jest zdobycie uwagi polaków na problemy związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z braniem niekorzystnie oprocentowanych, krótkoterminowych kredytów tzw. „tygodniówek” oraz z wybieraniem usług pożyczkowych, które nie podlegają jakiemukolwiek nadzorowi prawa.
Kampania społeczna jest zapoczątkowana przez siedem organizacji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, MF, MS, NBP, Policję oraz UOKiK.
"Wszyscy Polacy powinni zdawać sobie sprawę z zagrożeń płynących z niefrasobliwego podpisywania umów pożyczkowych i mieć wiedzę umożliwiającą dokonanie rzetelnej oceny  ofert. Zbliżający się okres świąteczny to okres szczególnie agresywnej akcji reklamowej zachęcającej do zaciągania szybkich pożyczek (na dowód, bez zabezpieczeń). Klienci firm świadczących tego typu usługi finansowe są często nieświadomi, że rzeczywiste roczne oprocentowanie „łatwych pieniędzy” może sięgać nawet kilku tysięcy procent, potencjalni klienci ulegają pokusie uzyskania „szybkiej gotówki” nie zdając sobie sprawy z ryzyk wynikających z podpisania pozornie prostej umowy pożyczkowej, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do straty dorobku całego życia."
Na podstawie wortalu można między innymi zapoznać się z ogólnymi danymi dotyczącymi bezpieczeństwa pieniężnego, poznać cztery zasady rozsądnego zaciągania kredytów, użyć kalkulatorów finansowych, nauczyć się jak niewinne kruczki prawne są używane w dokumentach umów a także uzyskać dostęp do kluczowych umów prawnych.
Całym sercem pochwalam, więc tym blogiem kampanię polecam ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz